avea_kullanicilarina_guzel_haber

Bilişimde istihdam bürosu mağduriyetine yeni bozgun

Avea’nın, istihdam bürosu Adecco’nun çalışanı gibi gösterip asıl işlerini yaptırdığı mühendis N.K.’nin açtığı davadan örnek karar çıktı.  Avea’nın, dış kaynak kullanımı için hizmet alımı yaptığı bir şirket bordrosunda, belirli süreli iş sözleşmesiyle bir yıl çalıştırdıktan sonra işten attığı mühendis, açtığı davayı kısa sürede kazandı. Bir yıl içinde biten dava sonucunda mühendis işçi, işsiz kalıp boşta geçirdiği süre içindeki 4 aylık ücretini almaya ve Avea’nın çalışanlarının sahip olduğu tüm haklarla birlikte işe iadeye hak kazandı. Davalı Avea, işçiyi işe başlatmazsa 4 maaş kadar da tazminat ödemek durumunda kalacak.

Davayı kısa sürede kazanan mühendisin avukatı İzzet Otru, Avea’nın Adecco Hizmet ve Danışmanlık A.Ş şirketi üzerinden işçi alıp bunları asıl iş olan işlerde çalıştırdığını, sonra bu çalışanları sözleşmeleri bitince bir kısım haklarını vermeden işten çıkardığını belirtti. N.K’nin de bu şekilde Mart 2011’de işe alınıp, Avea’da mühendis olarak çalıştıktan sonra Mart 2012’de sözleşmesi bitince tazminatsız işten çıkarıldığını söyleyen Otru, davayı bir yıl içinde kazandıklarını ifade etti.

‘Çok örneği var’

Otru, bu gibi davalara konu olan mağduriyetlerde, şirketlerin hukukun etrafından dolanarak iş yaptığına dikkat çekerek, “Hukukumuzda bir karşılığı olmayan bordro şirketi istihdamı körüklenmeye devam ediyor. Bu şekilde çalıştırılan işçiler, dava açtıklarında genelde lehe sonuç alıyorlar. Ancak, bu şekilde çalıştırılan o kadar çok işçi var ki, tamamı dava açma şansı bulamıyor. Bu düzenleme tamamen değiştirilmeli” dedi.

[BURAK ÖZ http://www.birgun.net ‘den alınmıştır.]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*