Kadingorsel19

Yasta Değil, İsyandayız!

Ofislerde, plazalarda çalışan büro işçisi kadınlar olarak; siyasi irade tarafından barış sürecinin sona erdirilmesiyle birlikte, ülkenin önemli bir bölümüne yayılan “savaş”ı  penceresiz, ışıksız ve bol klimalı plazaların steril havası eşliğinde, sosyal medyadan ve son derece kısıtlı haber kaynaklarından da olsa takip etmekteyiz. 7 Haziran seçimleri öncesinde Diyarbakır’da HDP mitingindeki patlamayla birlikte başlayan bu “savaş”, seçimler sonrasında Suruç’ta 31 gencin katledilmesi, ilçelerde ve köylerde “özel güvenlik bölgeleri” ilan edilmesi, olağanüstü hal uygulamaları, sokağa çıkma yasakları ve benzeri uygulamalar, hukuksuzluklar ile iyice keskinleşti. Ama bu da yetmedi! 10 Ekim’de Ankara’da barış için toplanmış binlerce işçi ve emekçi faili belli bir saldırının hedefi oldu. Şu ana kadar tespit edilen 101 canımız, yoldaşımız, arkadaşımız katledildi, yüzlercesi yaralandı. Farkındayız, bütün savaşlarda olduğu gibi ölmeye, öldürülmeye alışmamız isteniyor.

 

Kadınlar İki Kere Barış İstiyor!

Evet yastayız! Barış, demokrasi ve emek diyenlerin meydanlardaki barış türküleri kanla kesiliyor. Evet İsyandayız! Sokakta, meydanlarda, evlerimizde öldürülüyoruz! Evet biz barışta da öldürülüyoruz! Ama kadınlar olarak her savaşın bedelini ölümle, şiddetle, açlık ve yoksullukla iki kat daha fazla ödüyoruz. Bedenimiz iktidarın savaş alanı gibi… Bedenimiz, ırkçılık ve cinsiyetçiliğin iç içe geçtiği çatışma ve savaş dönemlerinde halkları cezalandırmak için kullanılıyor; barış dönemlerinde ise aralıksız bir şekilde iktidarın kontrolüne sokulup şekil verilmeye, söz dinlemezsek erkek şiddeti ve ölümle tehdit ediliyoruz.

 

Bizler barış istiyoruz çünkü kadınların ne evde, ne sokakta ne de mücadele ederken öldürülmediği bir dünyada yaşamak istiyoruz! Bu ülkede korkmadan demokratik haklarımızı kullanabilmek, sokaklarında, meydanlarında rahatça varolmak istiyoruz.

 

Biz kadınlar özgürce yaşamak istiyoruz. Bugün her şeyden daha fazla adalet ve demokrasiye her şeyden daha fazla kadın dayanışmasına ihtiyacımız var. Bizler bu dayanışmayı evlerde, işyerlerinde, mahallelerde bir araya gelerek kurabilir, barış ve demokrasiyi ancak birlikte inşa edebiliriz.

cropped-kbggorsel23.jpg

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*