Ben Levent Turan - Neden İntihar Ettim?

Genç Bankacı Levent Turan: “İntiharımın Sırrı mı Dediniz?”

Merhaba,
Ben Levent…

Bir sabah uyandım ve gazeteyi açtım. Adımı gördüm. Çok etkilendim. Kimse çok umursamaz zannediyordum ama öyle olmamış. Bazı gazetelerde ismimi gördüm. Daha önce ismimi mail yazışmalarında, network sayfalarında görmeye alışmışken şimdi gazete başlıklarındaydım.

Benim için şöyle diyorlardı:

“Genç Bankacı FSM’den atlayarak intihar etti.”
“Genç Bankacının Şok intiharı!”
“Genç Bankacının Sır İntiharı!”

Evet şahsım için genç ve bankacı olduğunu söyleyebilirler. Ama intiharım için şok ve sır demelerini anlayamadım. Elbette bir insanın kendi hayatına son vermesi olağan bir şey olmayabilir ama benimki için hiçbir şey bilmeden niye böyle dediler bir fikrim yok.
Aslında biraz var. Galiba şöyle düşündüler:

Sonuçta 1997 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun oldum. Bankacılıkta iyi bir kariyer yaptım. Mutlu bir evliliğim ve biri 8 diğeri 12 yaşında iki tatlı kız çocuğum vardı. Bir de yabancı sermayeli bir bankada tam 14 yıl 7 ay çalıştım. En son aynı bankanın İstanbul bölge müdürlüğünde çalışıyordum. Ne derdim olabilirdi ki!

Hiç…

Şimdi anlıyorum neden polisin soruşturma yaptığını ve gazetelerde ölümümün sır perdesi altında gizlendiğini…

Hayatım iyi gidiyormuş aslında.

İntihar etmemin ne kadar haklı sebepleri olduğunu göstermek için demiyorum. Sakın beni yanlış anlamayın ama her şey o kadar da iyi (en azından olması gerektiği kadar iyi) gitmiyordu.

Mesela geçici olduğunu söyleyerek uzun bir süredir görev yerimi değiştirdiler. Defalarca memnuniyetsiz olduğumu dile getirdim. Ama dinletemedim. Ayrıca aylardır işten çıkarılacaklar listesinde adım vardı. Sistematik olarak da Mobbing’e maruz kalıyordum.

Şimdi bütün bunlar sır olabilir mi? Hayır, bana inanmıyorsanız arkadaşlarıma sorun!

……………

Levent Turan’ öldükten bir gün sonra bunları söyledi…
Biz Levent Turan için huzur içinde yatsın diyelim. Sevenlerine de baş sağlığı dileyelim en iyisi!

Yok Böyle demesek iyi olur. Yoksa sır perdesine bir astar da biz çekmiş oluruz. Biz en iyisi hep dediğimizi yine ama bu sefer daha güçlü sesle tekrar edelim:

Güvencesiz, her gün işten çıkarılma korkusuyla çalışma son bulsun! diyelim. Sonra Performansı ölçen tüm sistemler çöpe! diyelim. Baktık olmuyor, İşten atılmalar yasaklansın! diye haykıralım. He bir de herkesi Mobbing’e karşı mücadeleye çağıralım. Hatta bunlarla yetinmeyelim; Grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı diyelim!

Bütün bunları diyelim ki diyelim ki hiçbir şey sır kalmasın. Bir de mümkünse hep beraber diyelim. Levent Turan’ı uğurlarken en azından bazı kitapların üzerindeki kendini bakmasını bilene göstermeye hazır olan gizli yazıyı hatırlayalım:

Ben Levent Turan - Neden İntihar Ettim?

Ben Levent Turan – Neden İntihar Ettim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*