Untitled-1

Sendikal Mücadele Yürüttükleri İçin İşten Atılan Beşiktaş Belediyesi Temizlik İşçilerini Ziyaret Ettik

Merhaba Kaç Bize Gel dostları,

Geçen hafta twitter hesabımızda da belirttiğimiz gibi Beşiktaş Belediyesinde sendikal faaliyet gösterdikleri için işten atılan Beşiktaş Belediyesi temizlik işçilerinin direnişini ziyarete gittik. Ücretlerinde düşüş yapılmak istenilen işçilerin direnişi polis tarafından dağıtılmıştı.Bunun üzerine direnişçi işçiler ile bunun üzerine uzun uzadıya konuştuk ve olayları onların gözünden size aktarmaya çalışacağız. Buna göre;

Hükümetin asgari ücret düzenlemesinden sonra Beşiktaş Belediyesi, çalışanlarının ücretleri üzeride düzenlemeye gitmek üzere harekete geçti. Asgari ücret düzenlemesi öncesi (Asgari ücret x 1.35) + Yol + Yemek iken düzenleme sonrası (Asgari ücret x 1.10) + Yol + Yemek şeklinde bir düzenleme yapılmak istendi ve işçilere bunun için alınacak ücret kısmı boş olan bir evrak imzalatılmaya çalışıldı. Yeni düzenlemeyle işçiler 400 TL kadar bir ücret kaybına uğrayacaktı.

Bunun üzerine işçiler ilgili evrağı imzalamak istemeyerek yürüyüş yaptı ve iş bırakma eylemine gitti. Aynı zamanda Beşiktaş Belediyesi Temizlik İşleri Şantiyesinde de direniş başladı. Direnişin 3. gününde pala ve satırlarla bir grup belediye önündeki eylemci işçilere saldırmıştı. 3 gün boyunca şantiyede süren direniş polisin gece baskını ile son buldu.

Direnişçi işçiler aynı zamanda mücadelelerini hukuk zeminine de taşıdıklarını bildirdiler. İşten çıkarılan işçiler bize Beşiktaş Belediyesine işe dönüş davası açtıklarını bildirdiler.

Bugün 22. gününe giren direniş halen devam ediyor ve işçilerin bildirdiğine göre tansiyon da düşmüş durumda. Halkın direniş alanına ilgisinin yoğun olduğu eylem süresiz olarak devam ediyor ancak işçiler, arkadaşlarının çıkarılan işçiler yüzünden pasifize edildiğini belirttiler.

Beşiktaş Belediyesinde ücretleri için mücadele eden temizlik işçilerinin haklı mücadelelerini selamlıyor ve bu süreçte Beyaz Yakalı İşçiler olarak yanlarında bulunacağımızı bildiriyoruz. Önümüzdeki günlerde gelişmeler konusunda da sosyal medya hesaplarımızdan güncel haberleri siz dostlarımızla paylaşacağız.

1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*