KHK ile Zorunlu Yaz Saati Uygulaması

Kente Çöken Karabasan

Merhaba plaza ve ofis çalışanı. Kavurucu yazı arkamızda bırakığımız şu günlerde havalar serinlemeye, günler de kısalmaya başladı. Çetin bir kış kapımızda. ‘Güncelleme’ yapılmış doğalgaz ve elektrik bedelleri, posta kutumuzda kendini göstermeye hazırlanıyor.

Geçen ay Danıştay olumlu bir karara imza atmıştı. Bir velinin, ilkokula giden çocuğunun sabah insanlık dışı saatlerde karanlıkta okula gitmemesi için açtığı dava üzerine Danıştay, vatandaşın şikayetini haklı bularak oy birliği ile “sürekli yaz saati” uygulamasını durdurdu. Ancak ne var ki Başbakan Binali Yıldırım, zorunlu yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesi için kanun teklifi getireceklerini belirtti. Bunu enerji bakanı Berat Albayrak’ın açıklaması izledi. Öyle görünüyor ki zorunlu yaz saati uygulaması bu sene de, aylarca bizi karanlığa mahkum edecek.

3 ay boyunca çalışma saatlerimiz dışında gün ışığını göremeyeceğiz. Haftasonu veya resmi tatiller dışında başımızın üzerinde güneş olmayacak. Geçen sene de deneyimlediğimiz gibi bunlar bize ne gibi olumsuz etkiler getirecek?

Öncelikle işin maddi kısmı bir yana psikolojik olarak tükenmişlik yaşamamız muhtemel. Özellikle metropollerde işe giderken ve işten dönerken zifiri karanlıkta trafikte olmak çalışanlardaki depresyon halini daha da tetikleyecek. Toplu depresyon yaşayan bir şehir dolusu çalışan ve öğrencinin çevresiyle uyum sorunları daha da artacak. Yurttaşların psikolojik yorgunluğu geçen sene olduğu şekilde tüm şehirlerin üzerine karabasan gibi çökecek.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre sürekli yaz saatinin olduğu ülkelerde trafik kazalarının arttığı görülmektedir. 2. Tenefüse kadar gün ışığı göremeyecek çocuklarımız karanlıkta okullarına bu psikolojideki bir trafikte gidecekler.

Ayrıca EMO’nun yaptığı araştırmaya göre “Sürekli Yaz Saati” uygulamasının enerjiden tasarruf sağlamadığı da ortaya çıktı.

Tüm bu veriler ışığında, insanlık dışı “Zorunlu Yaz Saati” uygulamasının biz çalışanların günlük hayatına olumlu etki göstermeyeceği gün gibi açıktır.  KHK marifeti ile hayatımıza sokulmak istenen sürekli yaz saati bir daha gündeme getirilmeyecek şekilde geri çekilmelidir.